۱۴۰۳ بيست و هشتم خرداد - 04:33 ق.ظ

مرحله نیمه نهایی کلاسیک ایرانی هزار صدا برگزار شددو برگزیده هزار صدای بهار و تابستان مشخص شد

دو برگزیده هزار صدای بهار و تابستان مشخص شد
نوای فارس - مهرنوش قضاوتی: روز جمعه، 9 مهرماه، مرحله نیمه نهایی هزار صدا در فرهنگسرای ارسباران برگزار شد. در این برنامه محمد علی بهمنی به عنوان کارشناس شعر، هنگامه اخوان به عنوان کارشناس آواز و داود آزاد به عنوان کارشناس موسیقی به بررسی چهار اجرای گروه های برگزیده بهار و تابستان 95 پرداختند.

هزار صدا برنامه ای با هدف معرفی استعداد های تازه موسیقی است که در دو حوزه موسیقی سنتی و پاپ برگزار می شود. در هر برنامه شرکت کنندگان آثار خود را ارائه می کنند. سه داور حاضر در برنامه اثر را در بخش ترانه، آهنگسازی و آواز بررسی کرده و برگزیده آن برنامه را اعلام می کنند. هزار صدا برنامه ای از روزنامه نگار با سابقه هنری، آرش نصیری، است.

پنجمبن برنامه هزار صدا در بخش کلاسیک ایرانی برگزار شد تا دو گروه از میان گروه های موسیقی حلقه، بیداد، ادیب و ابریشم برای رفتن به فینال انتخاب شوند.

در چهار برنامه برگزار شده بهار و تابستان مجیددرخشانی، عبدالحسین مختاباد و محمدعلی بهمنی (در اولین برنامه) کیوان ساکت، سالارعقیلی و افشین یداللهی (در دومین برنامه)، فریدون شهبازیان، حمیدرضا نوربخش و سیدعباس سجادی (در سومین برنامه) و کریم صالح عظیمی، داود آزاد و اسماعیل امینی (در چهارمین برنامه) بر صندلی داوری کلاسیک ایرانی نشسته اند و پس از بررسی و نقد آثار، چهار گروه را برای آمدن به نیمه نهایی انتخاب کرده اند.

پنجمین برنامه هزار صدا کلاسیک ایرانی به استاد فرهنگ شریف تقدیم شد. پس از مروری بر اجرای های کلاسیک ایرانی برنامه های گذشته، گروه ابریشم به عنوان اولین گروه برای اجرا روی صحنه آمد.

محمدعلی بهمنی درباره شعر قطعه اجرایی گروه گفت: انتخاب خوبی بود. شما فرزندان این روزگار هستید کاش از اشعار امروز بهره ببرید. باید معاصر اندیش تر باشید. این سخنان در جایگاه خودش برای کسانی که به کلمه احترام میگذارند ارزشمند است، اما نسل الان این را نمی شنوند.

هنگامه اخوان، اولین زن در جایگاه داوری آواز هزار صدا، چنین گفت: خوب بود. تحریر های یکنواخت خسته کننده است. آواز دشتی بسیار زیبا تر از این است. باید اندازه ادوات تحریر رعایت شود.

داود آزاد درباره آهنگسازی اثر نظر داد: از نظر کوک خوب بود اما در پایان کمی بهم ریخت. استفاده خوبی از ردیف کرده بودید. هر چه تصنیف ها ساده تر ساخته شود ماندگار تر است. پیچیدگی های زیادی در زندگی امروز داریم. سادگی هنر ما را از پیچیدگی خارج میکند. پیچیدگی گاهی زیبا نیست.

گروه ادیب دومین گروهی بود که روی صحنه حاضر شد.

محمدعلی بهمنی درباره شعر چنین توضیح داد: بهتر است که اشعار را از مرجع آن ها بردارید که اشتباه نداشته باشد و در خواندن شما اشکال ایجاد نکند. شعر تصنیف تان ضعیف بود. رسالت معاصر بودن دارید. معاصر بودن تنها در این عصر بودن نیست، کسی که شعر و اندیشه معاصر داشته باشد، معاصر است. مهم معاصر اندیشیدن است.

داود آزاد در حوزه آهنگسازی گفت: پیش درآمد بسیار زیبایی بود. پیش درآمد دشتی بود، اما خواننده با شور شروع کرد. استفاده بهتری از ساز ها می شد داشت. برای مثال سوال و جواب می داشتید بهتر بود.

نصیری از پسر پرواز همای، شهریار، دعوت کرد تا پشت پیانو بنشیند. او نیز قطعه ای حاضران را مهمان کرد.

قرار بود 4 گروه در بخش نیمه نهایی شرکت کنند اما اعضای گروه حلقه به علت آنفولانزا نتوانستند در این برنامه حاضر شوند. گروه بیداد به عنوان آخرین گروه اثر خود را ارائه کردند.

کارشناس بخش شعر گفت: هر چه بیشتر با شعر زندگی کنید، می توانید آن را صحیح تر بیان کنید و متوجه غلط های چاپی شوید.

داود آزاد یادآوری کرد: فاصله با میکروفون در اوج باید رعایت شود.

نصیری درباره مسابقه هزار صدا گفت: وجه مسابقه ای هزار صدا برای ما اهمیت زیادی ندارد امیدوارم برای شرکت کنندگان هم مهم نباشد. استفاده از نظر استادان مثل سال ها شرکت در کلاس است. موفق ترین افراد کسانی بودند که از محضر استادان شعر استفاده کردند. اما شرکت کنندگان خیلی توجهی به این امر در طول این برنامه نداشته اند.

او سپس از فاضل جمشیدی دعوت کرد تا روی صحنه بیایند. صدای فاضل جمشیدی همراه با سنتور حسین پرنیا و تنبک پژمان پرنیا در چند قطعه شنیده شد. پرنیا و جمشیدی تا کنون کنسرت هایی را در شهرستان ها برگزار کردند و آلبومی در دست انتشار دارند.

پس از بررسی داوران دو گروه از میان سه گروه برای رفتن به مرحله نهایی هزار صدا انتخاب شدند. گروه ادیب به عنوان گروه اول و گروه ابریشم به عنوان گروه دوم برگزیده شدند.

جایزه این دو برگزیده ضبط کامل استدیویی یک قطعه در طنین هستی بود.

هزار صدا در پاییز و زمستان هم ادامه خواهد داشت و چهار گروه برگزیده بعدی در چهار برنامه پیش رو در نیمه نهایی به رقابت با یکدیگر خواهند پرداخت. فینال 95 هزار صدا بین دو گروه منتخب بهار-تابستان و پاییز-زمستان برگزار می شود. برگزیده نهایی برنامه هزار صدا به جامعه موسیقی معرفی خواهد شد.

عکس های مهتاب نظم ده از این برنامه را در ادامه ببینید:منبع : اختصاصی نوای فارس
به اشتراک بگذارید :


عضویت : telegram.me/joinchat/AzEeHDus0u0ht5Y_Qi2E0Q